Danderyd arrangerar konferens om DLD och dyslexi

Afasiförbundet/Talknuten deltar med utställning och sitter med i panelsamtal på Danderyds sjukhus konferens om DLD och dyslexi i ett livsperspektiv den 19-20 mars.

Afasiförbundet/Talknuten deltar med utställning och sitter med i panelsamtal på Danderyds logopedmottagning konferens om DLD och dyslexi i ett livsperspektiv den 19-20 mars.

Drygt 200 logopeder samlas under två dagar för att ta del av aktuell svensk forskning om DLD och dyslexi. Afasiförbundet/Talknuten deltar som utställare vid konferensen.

Forskarna Alexandra John, Carmela Miniscalco, Nelli Kalnak, Anette Sundqvist, Sara Burge, Julia Wallman, Victoria Joffe, Anna Eva Hallin, Karin Myrberg, Hanna Hettunen och Nike Hjelmläser.

Konferensen avslutas med ett panelsamtal där Afasiförbundet/Talknutens kanslichef/förbundssekreterare Linda Bergfeldt deltar. H. K H. Prins Carl Philip kommer att närvara vid panelsamtalet.