I mitten av oktober varje år arrangeras DLD Awareness Day, eller DLD-dagen, internationellt. Syftet med dagen är att uppmärksamma språkstörning/DLD.
Olika teman för dagen tas fram av den internationella kampanjorganisationen RADLD.
17 oktober – DLD en osynlig funktionsnedsättning
Årets tema för DLD-dagen är ”You can´t see DLD”/Du kan inte se DLD. Kampanjen lyfter att en och fjorton personer lever med DLD.
Vad är typiskt för DLD?
- Börjar prata senare än jämnåriga.
- Har svårt att lära sig nya ord.
- Behöver många repetitioner för att hänga med och kunna följa instruktioner.
- Kämpar för att kunna följa med aktiviteter och diskussioner.
- Har svårt att förklara tankar och känslor.
- Kan upplevas som att man ej lyssnar eller verkar distraherad.
- Har svårt att lära och komma ihåg ny information.
- Undviker konversationer och sociala situationer.
Vi lägger ut årets RADLD kampanjmaterial i våra sociala medier på Facebook (Talknuten och Afasiförbundet), Instagram (afasiforbundet_talknuten), LinkedIn (Afasiförbundet). Följ hashtags för DLD dagen: #RADLD #DLDdagen2025
Talknuten Östra och Talknuten Södra
Talknuten Östra och Talknuten Södra uppmärksammar DLD-dagen den 17 oktober.
Den 9 oktober kl. 19.00 arrangerar Talknuten Östra ett digitalt samtalsforum om vuxenlivet med DLD (Developmental Language Disorder). Träffen sker via Zoom och är öppen för alla intresserade. Anmälan sker via länk länken. Länk: Länk till anmälan
Den 21 oktober kl. 19.00 arrangerar Talknuten Östra bjuder en föreläsning med temat: Stötta läsutveckling vid DLD – vad kan föräldrar göra?
Sara Burge, specialistlogoped vid Logopedkliniken och doktorand vid Karolinska Institutet, delar med sig av konkreta och forskningsbaserade strategier för att stärka barns språk och läsförmåga. Du får verktyg för att skapa läsrutiner, välja rätt böcker och göra läsningen tillgänglig och meningsfull.
Anmäl dig: Mejla talknuten.ostra@gmail.com
Debattartikel i Vi Lärare
Afasiförbundet/Talknuten debatterar tillsammans med Logopedförbundet i Vi Lärare. Länk till debattartikel Synliggör språkstörning i skolan.
Samtal mellan Helena och Linda om språkstörning/DLD
Vill du veta mer om språkstörning/DLD och Talknuten? Forskaren Helena Taubner från Halmstad University och Linda Bergfeldt på Afasiförbundet/Talknuten för ett samtal om språkstörning/DLD och om Afasiförbundet/Talknuten verksamhet. Helena har spelat in samtalet i undervisningssyfte men vi passar på att sprida för att öka kunskap om DLD på DLD-dagen 2024.
Länk till Samtal mellan Helena och Linda på Vimeo
RADLD – Raising Awereness of Developmental Language Disorder
RADLD är en internationell kampanjorganisation som vill sprida information om språkstörning/DLD. Professor Dorothy Bishop är en av initiativtagarna till kampanjen. Varje år uppmärksammas ett tema. Material och YouTube-filmer/föreläsningar med koppling till temat tas fram och översätts av ambassadörer för kampanjorganisationen. Materialen översätts till svenska och sprids av Logopedförbundet.
DLD Awareness Day tidigare år
Afasiförbundet/Talknuten har uppmärksammat DLD Awareness Day genom föreläsningar, information i sociala medier samt debattartiklar.
2024 Vi Lärare Specialpedagogik DLD-dagen – Varje skola måste börja anpassa för elever med språkstörning
2023 Vi Lärare Specialpedagogik Skolan måste förstå utmaningarna med flerspråkighet
Dala-Demokraten Språkstörning en vanlig diagnos
2022 Skolvärlden Skolorna måste fånga upp elever med språkstörning
2021 Skolvärlden: Gör matematiken språk-lätt
2020 Skolvärlden: Öka kunskapen om språkstörning/DLD i skolan
